Rady pro sběrače
-
Převážnou většinu rostlin sbíráme za pěkného a suchého počasí. Nesbíráme za rosy nebo po dešti, aby nedošlo k zapaření rostlin a jejich následného znehodnocení. U siličnatých drog není vhodná sklizeň za vysokých teplot.
-
Listy otrháváme, popř. sdrhujeme obvykle na začátku kvetení nebo v době tvorby poupat rostliny, kdy mají nejvíce účinných látek.
-
Květy sbíráme celé nebo jen korunní plátky. Květy odštipujeme, odstříháváme, popř. sdrhujeme na počátku nebo v době plného květu, zásadně ne po odkvětu.
-
Nať trháme, odřezáváme, žneme nebo odstříháváme většinou na počátku rozkvětu.
-
Plody a semena sbíráme v době dozrávání nebo v době plné zralosti.
-
Kořeny a oddenky vyrýváme nebo vydloubáváme na jaře nebo na podzim z vlhké země (většinu oplachujeme vodou).
-
Kůru sbíráme na jaře nebo na podzim, nejlépe za vlhkého počasí.
-
Rostliny sbíráme jen v čistých lokalitách.Rostliny zásadně nesbíráme ve velkých městech, v okolí továren, u silnic a jiných znečištěných lokalitách.Nesbíráme rostliny ošetřené chemickými prostředky. Vyhýbáme se sběru v přírodních rezervacích, parcích a jinak chráněných územích. Na soukromých pozemcích sbíráme jen se souhlasem majitele.
-
Nesbíráme poškozené, vybledlé či jinak napadené (choroby, škůdci) části rostlin. Se zvýšenou opatrností sbíráme rostliny jedovaté.
-
Sbíráme vždy jen takové množství, jaké jsme schopni správně usušit. Sušení je nejjednodušší způsob konzervace, odstraňující z rostliny vodu. Zastavuje se enzymatická činnost rostlin. Zabraňuje se kvašení, hnití, zapaření a zplesnivění rostliny.
Správné sušení
-
Sušicí prostor musí být dobře větratelný, nejlépe vyhovují půdy, kolny apod. Nezbytností je odstranění prašnosti a zamezení přístupu domácích zvířat a myší.
-
Sušíme bez přístupu světla na lískách, nerezavějících pletivech, čistých papírech nebo na pevných textilních síťovinách.
-
Vrstva rostlin se liší podle druhů. V zásadě je vždy taková, aby docházelo k dobrému provzdušňování.
-
Důležitým údajem je tzv. sesychací poměr. Ten vyjadřuje poměr váhy určitého množství čerstvé suroviny k váze drogy získané po usušení.
Nejnižší sesychací poměr vykazují kůry, udává se sesychací poměr 3:1.
Stejný sesychací poměr 3:1 můžeme využít i u kořenů.
U natí a listí je sesychací poměr 4:1 až 6:1, u květů 6:1 až 8:1.
Nejvyšší sesychací poměr je u plodů, a to 8:1 až 10:1